TEMELJNE ZMOŽNOSTI
Razvite temeljne zmožnosti, kot so branje, pisanje, računanje, reševanje problemov, uporaba digitalnih orodij in druge, nam pomagajo, da lahko sprejemamo boljše odločitve, da znamo poskrbeti za svoje zdravje, ravnati z denarjem in samostojno uporabljati elektronske storitve tako doma kot v službi, pomagati otrokom pri šolanju, pa tudi ohranjati zaposljivost in graditi kariero.
Naše temeljne zmožnosti zaradi neuporabe slabijo, zato jih moramo nenehno krepiti in nadgrajevati, če želimo biti v življenju uspešni in zadovoljni.
Sporazumevanje v maternem jeziku
Sposobnost izražanja in razumevanja pojmov, misli, čustev, dejstev in mnenj v pisni in govorni obliki ter jezikovno sporazumevanje na ustrezen in ustvarjalen način v vseh družbenih in kulturnih okoliščinah.
Učenje učenja
Sposobnost učiti se in vztrajati pri učenju, organizirati lastno učenje, vključno z učinkovitim upravljanjem časa in informacij, individualno in v skupinah.
Sporazumevanje v tujih jezikih in jezikovne zmožnosti
Sposobnost podajanja in sprejemanja informacij v različnih jezikih, sposobnost medkulturnega razumevanja in uporaba tujega jezika v ustreznih okoliščinah.
Matematična kompetenca in osnovne kompetence v znanosti in tehnologiji
Sposobnost uporabe matematičnega razmišljanja in znanja za reševanje izzivov v vsakdanjem življenju ter za razlago naravnega ustroja sveta.
Digitalna pismenost
Digitalno pismeni posameznik pozna in uporablja digitalne naprave in pripomočke, razume zakonitosti digitalnega socialnega okolja in se znajde v njem.
Socialne in državljanske pravice
Posameznikova sposobnost, da prepozna in vzpostavi svojo vlogo v družbi, v kateri vstopa v različne medsebojne odnose, je opolnomočen in vključen v socialna okolja.
Kulturna zavest in izražanje
Zmožnost zavedanja in izražanja lastne identitete in načina življenja, o pomenu ohranjanja lastne in tuje kulturne dediščine ter spoštovanje posameznikovega kreativnega izražanja nasploh.